Jesteś w: Strona główna / Aktualności
Aktualności
Tablica z planem Łochowa, ul. Grabowa
Dodano 2024-03-30
Przy ul. Grabowej w Łochowie zamontowana została odnowiona tablica z planem miejscowości wg. projektu Zbigniewa Klimczaka. Środki pochodzą z funduszu sołeckiego.
Opis miejscowości:
Łochowo to wieś sołecka o bogatych tradycjach osadniczych sięgających XVI wieku. Obecnie ma charakter wsi podmiejskiej, położonej 2,5 km od granic Bydgoszczy. Miejscowość od lat 90. XX wieku wykazuje dużą dynamikę rozwoju, czerpiąc z bliskości Bydgoszczy znaczne impulsy rozwojowe. Dominujący sposób użytkowania to mieszkalnictwo wraz z zespołami handlu i usług nakierowanych na zaspokojenie potrzeb miejscowych. Zabudowa na terenach rolnych wzdłuż Kanału Bydgoskiego posiada walory historyczne i krajobrazowe. Północną granicą wsi jest zbocze Doliny Kanału Bydgoskiego, a od południa przylega do Puszczy Bydgoskiej. Przez wschodnie obrzeża miejscowości przepływa Kanał Górnonotecki. Został on zbudowany w 1774 r. początkowo zasilając jedynie w wodę Kanał Bydgoski. Od 1882 r. jest również fragmentem kanału żeglownego łączącego jezioro Gopło z drogą wodną Wisła-Odra. W pobliżu Łochowa znajdują się dwie śluzy na kanale: VII Łochowo i VIII Lisi Ogon, o wysokości podnoszenia 3,1 m każda. Wieś przecina droga powiatowa łączącą Nakło nad Notecią z Bydgoszczą. W centrum znajduje się kościół rzymskokatolicki zbudowany w 1902 r., który jest siedzibą parafii św. Kazimierza.
Miejscowość dysponuje również Zespołem Szkół im. Jana Pawła II, ośrodkiem zdrowia, domem kultury, OSP, pocztą, sklepami oraz przedsiębiorstwami (np. Vitroflora). Działalność rolnicza posiada znaczenie drugorzędne. Na terenie Łochowa funkcjonuje tylko 7 gospodarstw rolnych powyżej 1 ha W miejscowości funkcjonują dwa kluby sportowe: KS „Łochowo” oraz Uczniowski Klub Sportowy. W klubach działają m.in. sekcje piłki nożnej, koszykowej i gimnastyki sportowej. Bazę sportowo-rekreacyjną stanowi boisko sportowe i sala gimnastyczna.
W Łochowie działa Wiejski Ośrodek Kultury, w którym spotyka się i działa zespół folklorystyczny „Łochowianie”. Wielopokoleniowy zespół folklorystyczny wraz z kapelą obchodził w 2002 roku jubileusz dwudziestolecia swojego istnienia. Zespół jest laureatem wielu nagród i wyróżnień na festiwalach regionalnych i krajowych. Potrzeby czytelnicze realizuje istniejąca od 1955 r. biblioteka
W skład wsi wchodzą wyodrębnione przestrzennie części o nazwach: Za Kanałem i Nad Łąkami Pierwsza z nich stanowi wybudowanie powstałe w okresie budowy Kanału Górnonoteckiego, a druga niewielką osadę o rolniczym charakterze.
Zabytki
Wśród obiektów zabytkowych na terenie Łochowa można wymienić: kościół pw. św. Kazimierza (murowany z czerwonej cegły, zbudowany w 1902 r.), śluza „Łochowo”, cmentarz katolicki, zespół dworsko-parkowy oraz zespół folwarczny.
Rekreacja
Zapleczem rekreacyjnym Łochowa jest Puszcza Bydgoska otaczająca miejscowość od południa oraz rozlegle łąki w Dolinie Kanału Bydgoskiego. Ścieżki spacerowe wiodą również wzdłuż Kanału Górnonoteckiego.
Przez Łochowo przebiega szlak turystyczny „Nadnotecki” wiodący od bydgoskich Prądów przez Tur, Nakło nad Notecią i dalej na zachód wzdłuż Noteci
W styczniu 2020 przystąpiono do budowy 6,22-km drogi rowerowej do Kruszyna Krajeńskiego przez Drzewce i Murowaniec, wraz z stalową kładką nad Kanałem Gónonoteckim między ulicami Laskową i Niedźwiedzią. Koszt inwestycji to prawie 7,8 mln zł. Ważąca 20 ton stalowa konstrukcja o długości 30 metrów zawisła nad kanałem 29 maja 2020r.
#bialebłota #zbigniewklimczak #wydawnictwopik #łochowo #prądki #przyłęki #ciele #zielonka #trzciniec #kruszynkrajeński #drzewce #lipniki #Łochowice #murowaniec #dębinek
źródło: Wikipedia