Aktualności
Tablica z mapą sołectwa Koźle oraz tablica historyczna
GMINA STRYKÓW leży w centralnej Polsce, w północnej części województwa łódzkiego, w powiecie zgierskim. Obejmuje 35 sołectw oraz 4 osiedla tworzące miasto Stryków, zajmując 157,9 km2 powierzchni. Sąsiaduje z siedmioma jednostkami samorządu terytorialnego: Miastem Łódź, Miastem Głowno, Gminą Głowno, Gminą Dmosin, Gminą Brzeziny, Gminą Nowosolna oraz Gminą Zgierz.
Na jej terenie usytuowane jest skrzyżowanie dwóch najważniejszych autostrad środkowoeuropejskich: A1 (Gdańsk - Wiedeń) i A2 (Berlin - Moskwa). Ponadto przez gminę przebiega linia kolejowa Łódź-Łowicz. Do Strykowa można także dotrzeć dynamicznie rozwijająca się Koleją Aglomeracyjną. Atutem jest również bliskość międzynarodowych portów lotniczych: Lublinek w Łodzi (30,51 km), Chopina w Warszawie (115,7 km) oraz Warszawa - Modlin (127,35 km).
Wszystkie te elementy komunikacyjne CZYNIĄ GMINĘ STRYKÓW JEDNĄ Z NAJLEPIEJ SKOMUNIKOWANYCH GMIN W POLSCE.
W planie zagospodarowania przestrzennego 1350 ha przeznaczonych jest pod tereny inwestycyjne, na 650 ha ulokowali się już krajowi i światowi liderzy ze Szwajcarii, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Finlandii, Holandii, USA i Francji działający w branży logistycznej, kurierskiej, motoryzacyjnej, budowlanej, farmaceutycznej czy spożywczej. Na terenie gminy działają obecnie cztery parki przemysłowe, a dwa kolejne - przygotowują się do uruchomienia działalności.
Doskonałe położenie logistyczne CZYNI GMINĘ STRYKÓW ZNAKOMITYM MIEJSCEM DO INWESTOWANIA.
Atrakcją turystyczno-przyrodniczą jest leżący w granicach gminy fragment Parku Krajobrazowego Wzniesień Łódzkich oraz cztery większe kompleksy leśne i przepływająca przez gminę rzeka Moszczenica. Na terenie gminy znajdują się również stadniny i kluby jeździeckie, które chętnie przyjmą każdego turystę.
Wszystkie te atrakcje przyrodnicze oraz kompleks sportowo-rekreacyjny nad strykowskim zalewem z plażą, placami zabaw, fitnessem, przystanią i ścieżkami pieszo-rowerowymi, CZYNIĄ GMINĘ STRYKÓW ATRAKCYJNYM MIEJSCEM WYPOCZYNKU.
Znakomicie wyposażone szkoły z zapleczem sportowym, przedszkola i żłobki funkcjonujące na terenie gminy oraz bogata oferta kulturalna w postaci prowadzonych zajęć tanecznych, muzycznych i plastycznych, a także cyklicznych i okazjonalnych imprez organizowanych przez lokalne instytucje kultury oraz samorząd CZYNIĄ GMINĘ STRYKÓW ATRAKCYJNYM MIEJSCEM DO ZAMIESZKANIA.
Tym, co wyróżnia Gminę Stryków, jest również sport. Znaczące sukcesy na arenie regionalnej i krajowej strykowska młodzież osiąga między innymi w kolarstwie, piłce nożnej czy biegach. Na terenie gminy organizowane są również cykliczne imprezy sportowe o ogólnopolskim zasięgu. Kibiców i fanów sportów motorowych zapraszamy na widowiskowe rundy Motocrossowych Mistrzostw Polski oraz Cross Country. Miłośnicy sportów ekstremalnych mogą wziąć udział w Triathlon Stryków, który jest największą tego typu imprezą w województwie łódzkim. Tradycją jest również organizowany w rocznicę bitwy pod Dobrą Bieg Powstańca, gdzie zawodnicy rywalizują w biegu na 10 km oraz marszu nordic walking na dystansie 6,5 km.
Działające tu kluby sportowe oraz cykliczne imprezy sportowe CZYNIĄ GMINĘ STRYKÓW AKTYWNYM MIEJSCEM ROZWIJANIA PASJI SPORTOWYCH.
Ponadto walorów turystycznych dodają gminie m.in.: klimatyczne drewniane kościoły w Koźlu i Niesułkowie, Dawny Ratusz w Strykowie z początku XX wieku czy odrestaurowany budynek zabytkowego Dworca Kolejowego. Odnaleźć możemy także liczne ślady historii zaborów, powstań i wojen. Upamiętniają je m.in.: Pomnik na cześć powstańców styczniowych 1863 r. w Dobrej oraz Pomnik „Bohaterom walk nad Bzurą” w Koźlu. W Koźlu znajduje się również cmentarz wojenny, na którym pochowani są żołnierze 55. Pułku Piechoty 14. Z okazji obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości wzniesiono w Strykowie Pomnik Niepodległości.
Te liczne ślady naszej przeszłości CZYNIĄ GMINĘ STRYKÓW ZNACZĄCYM MIEJSCEM W HISTORII REGIONU.
Wszystko to warto zobaczyć i przeżyć. Zatem „Spotkajmy się w Strykowie”. Zapraszamy!
źródło: https://www.strykow.pl/