Aktualności
Tablica z mapą gminy Sienno
Nasza realizacja w gminie Sienno sfinalizowana 15 maja br.
Położenie geograficzno-przyrodnicze: Gmina Sienno położona jest na południu woj. mazowieckiego w powiecie lipskim. Do Warszawy jest ok.160 km, do Radomia ok.50 km, do Lipska 18 km. zaś do Ostrowca Św. w woj. świętokrzyskim ok. 18 km. Gmina ma dobre połączenie z drogami: Warszawa - Rzeszów i Warszawa - Kraków przez Sandomierz.
Tablice z planem miasta Dębica
W Dębicy 6 maja zrealizowaliśmy dwie tablice z planem miasta. Pierwsza przy budynku Urzędu Miasta Dębica, druga w Rynku opodal muszli koncertowej.
Dębica jest miastem o ponad 660 – letniej historii. Najstarszy dokument, który wspomina o istnieniu osady Dembicha pochodzi z 1293 roku. Osada należała do możnego rodu Gryfitów. Z posiadanych dokumentów wynika, że w pierwszej połowie XIV wieku Dębica była już siedzibą dekanatu „leśnego”, złożonego z czternastu parafii położonych w Puszczy Sandomierskiej. Rozwój osady oraz korzystne położenie przy trakcie „ruskim” sprawiły, że właściciele postanowili założyć w tym miejscu miasto. W 1358 r. król Kazimierz Wielki wydał zezwolenie Świętosławowi Gryficie na lokację osady miejskiej na prawie średzkim.
Tablica z mapą gminy Doruchów
Tuż przed majówką (30 kwietnia br.) nasza realizacja w gminie Doruchów, którajest jedną z gmin powiatu ostrzeszowskiego w województwie wielkopolskim. Leży na wydmach polodowcowych w środkowej części niecki nazwanej Niecką Doruchowską. Wchodzi ona 1/5 w skład Kotliny Grabowskiej, która obejmuje lewy – rozpoczynający się w okolicy Wyszanowa i prawy, od Bolesławca – bieg środkowej Prosny. Kotlinę Grabowską od północy zamykają Wzgórza Godzieskie, na zachodzie – Wzgórza Ostrzeszowskie, a na wschodzie dział wodny Prosny i Warty. Leży w odległości ok. 10 km od Ostrzeszowa, przy drodze Kępno – Grabów/n Prosną. W tutejszych lasach rośnie duża liczba grzybów.
Tablica z mapą gminy Żyraków
Dzisiejsza
nasza realizacja w Żyrakowie. Żyraków to gmina wiejska w województwie
podkarpackim, w powiecie dębickim. Szybki rozwój gospodarczy Żyrakowa
rozpoczęty w dwudziestoleciu międzywojennym był również kontynuowany po
zakończeniu II wojny światowej. W Dębicy i okolicach dynamicznie
rozwijały się zakłady przemysłowe w których pracowali m.in. mieszkańcy
poddębickich wiosek. Do roku 1955 istniał duży powiat dębicki, który w
tymże roku podzielono na dwa mniejsze: dębicki i ropczycki.